שיטת פאולה

שיטת פאולהשיטת פאולה מתמקדת בשרירי הטבעת ונחשבת לשיטה ייחודית המבוססת על היכולת הטבעית של הגוף לרפא את עצמו. התרגילים בשיטה זו מפעילים את השרירים הטבעתיים, הממוקמים סביב הפתחים השונים בגוף, והמתפקדים בהתאם לתנועות החיים הבסיסיות: תנועת כיווץ ושחרור, פתיחה וסגירה.

פאולה גרבורג, היזמת והמפתחת של השיטה, גילתה שהשרירים הטבעתיים השונים מתפקדים כמערכת מחוברת הדדית לכל מערכות הגוף. השיטה משתמשת בעיקרון זה על מנת לחדד את התפקוד, לשיפור איכות החיים ולהשגת ריפוי.

סוד השרירים הטבעתיים

מערכת זו היא מערכת תפקודית שאינה אנטומית. היא כוללת את כל השרירים הטבעתיים סביב העיניים, הפה, שלפוחית השתן ופי הטבעת, וכן שרירים שאינם טבעתיים כגון הגבות, גלגל העין, הנחיריים, הלשון, האוזניים, כפות הידיים והרגליים.

מערכת טבעת השרירים מחוברת באופן ייחודי לסרעפת, ומשפיעה על מערכות העיכול, כלי הדם, העצבים, הנשימה, השתן, אברי המין וכל שרירי הגוף. כל חוסר איזון באחד מהשרירים הטבעתיים, משתקף באחרים ובכל המערכת הגופנית המחוברת.

שיטת פאולה אינה מספקת הנחיות לגבי אופן היציבה והחזקת הבטן או הגב, אלא מספקת תרגילים להשגת תוצאות יציבה נכונה. לא ניתנות הוראות לגבי אופן הנשימה, אך התרגילים משפיעים על הסרעפת והשרירים בין הצלעות, וכתוצאה מכך הנשימה משתפרת.

במהלך התרגול, לא ניתנות הנחיות, למשל, להרגעה מודעת של רצפת האגן, אך מתרחשת הרפיה ספונטנית באמצעות הפעלת הסוגרים.

שליטה ברצפת האגן

השליטה ברצפת האגן חשובה למניעת בריחת שתן ושמירת אורח חיים בריא. במקרים בהם אישה אינה מסוגלת לשלוט על השלפוחית, היא זקוקה לטיפול הכולל תרופות או כירורגיה על מנת להשיג שליטה. אך השיטה הבריאה והקלה ביותר היא ביצוע תרגילים בשיטת פאולה להפעלה טבעית של השרירים הטבעתיים.

ביצוע תרגילי שרירים טבעתיים מאפשר לגוף להתחיל בתהליך ריפוי עצמי. מצב הרוח של המתרגלת משתפר, כמו גם היציבה שלה, והתרגילים מובילים להשגת שליטה בסוגרים. ברגע שאישה לומדת אלו תרגילים מסייעים לה לשוב לאיזון הפיסי והנפשי, היא מסוגלת לסייע לעצמה מבלי לפתח תלות בתרופות שאינן מרפאות, אלא מספקות הקלה רגעית ויוצרות תלות מוחלטת.

שיטת פאולה לתפקוד אגן בריא

התרגול מסייע לבעיות רצפת אגן רבות, כולל בריחת שתן, טחורים, צניחת רחם, רפיון רצפת האגן, צניחת הנרתיק או השלפוחית, וחולשת הסוגרים. התרגילים מאפשרים גם הריון בריא כשיטה להכנת הגוף לתהליך הלידה באמצעות השגת גמישות וחיזוק לשרירי האגן.

התנועות העדינות של התרגילים שומרות על גמישות עמוד השדרה, מאפשרות נשימה קלה וחופש תנועה בכל הגוף.

מהלך הטיפול

הטיפול מבוצע במסגרת מפגשים אישיים, המטפל בודק את ההיסטוריה הרפואית של המטופלת, את תסמיני רצפת האגן ואת תגובת הגוף לבדיקה, ובהתאם מרכיב את תכנית הטפול. התרגילים מבוצעים בתנוחת שכיבה על מיטת טיפול או בכל תנוחה נבחרת אחרת.

במהלך מפגשי הטיפול מבוצעים אוסף תרגילים המותאמים אישית למצבה של המטופלת ולבעייתה, עד להשגת שיפור. המטופלת מקבלת תרגילים לביצוע ביתי, החשובים לחיזוק שרירי רצפת האגן, כמו גם לחיזוק פעילות מתואמת של כל הגוף.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

OVA+ מכשיר חדשני להקלה על כאבי המחזור