שיטת גיראם לחיזוק שרירי רצפת האגן

שיטת גיראם לחיזוק שרירי רצפת האגןחיזוק שרירי האגן יכול להיעשות כיום באמצעות מספר שיטות טיפול, שחלקן פולשניות. לצד טיפול ניתוחי, המוצע לסובלים מצניחת רצפת האגן (נשים וגברים כאחד), מוצעים כיום גם טיפולים תרופתיים וגם תרגילים פזיותרפיים, העוזרים בחיזוק שרירי רצפת האגן.

תרגילים אלה נעשים תחת הדרכה מקצועית וחשוב לבצע אותם גם בזמן הפנוי, במהלך היום יום, כדי להפיק מהם תועלת. פתרון טיפולי נוסף, המוצע גם הוא לסובלים מבעיות הקשורות לרצפת האגן, מתבסס על שיטת גיראם ויכול להתאים לנשים וגם לגברים בכל הגילאים.

למי מוצעת שיטת טיפול זה

תפקוד לקוי של רצפת האגן יכול להוביל לתופעות שונות, הפוגעות באופן משמעותי באיכות החיים. רצפת אגן מכווצת מדי או חלשה מדי יכולה לגרום לבריחת צואה או שתן, לאי שליטה על הסוגרים, לכאבים באגן, לעצירות וגם לעצירות כרונית, לכאבים במהלך קיום יחסי מין, לצניחה איברי אגן נוספים וגם לצניחת רחם אצל נשים.

התופעה הזו אופיינית לבני הגיל המבוגר, במקרים רבים והיא יכולה להופיע הן אצל נשים והן אצל גברים, אם כי היא נפוצה יותר בקרב נשים. תפקוד לקוי של רצפת האגן קורה פעמים רבות לאחר היריון ולידה, לאחר ניתוחים שונים, בשל נטילת תרופות מסוימות, בעקבות מחלות וגם תורשה. הסובלים מכך מוצאים עצמם נמנעים ממצבים מסוימים כדי שלא יצטרכו להתמודד עם ההשלכות הנלוות לבעיה וכן גם חשים בושה לפנות למענה מקצועי שיוכל לסייע להם.

איך זה עובד

ישנן כיום מספר שיטות טיפול, המוצעות כיום לסובלים מתפקוד לקוי של רצפת האגן, שיטות המסייעות בחיזוק שרירי אזור זה. שיטת גיראם (“Abdominaux Method Guillarme”) היא שיטת טיפול חדשנית, שפותחה על ידי הפיזיותרפיסט הצרפתי Luc Guillarme. מטרתה העיקרית של השיטה היא לספק מענה לסובלים מבעיות הקשורות לרצפת האגם בעזרת תרגילים נשימתיים, העוזרים בחיזוק השרירים, בייצובם וגם בשיקומה של רצפת האגן עצמה.

השיטה עצמה כוללת נשיפה למשרוקית מיוחדת, המשפרת את תפקודם של שרירי הבטן ובכך עוזרת להחזיר את תפקודה התקין של רצפת האגן ובמקביל חיזוקם של השרירים עצמם. הטיפול נעשה באופן הדרגתי, מדרגת קושי קלה לדרגה קושי קשה יותר. התרגילים מותאמים נקודתית לכל מטופל, תוך התייחסות לבעיה שבגינה פנה אל הטיפול.

המשרוקית, הפיה שאליה נושפים, משמשת ככלי טיפולי יעיל מאד, המלמד את המטופל המשתמש בה, כיצד להשתמש בצורה נכונה יותר בסרעפת, בשרירי הבטן וגם ברצפת האגן. השיטה יכולה לסייע כמענה טיפולי לסובלים מסימפטומים שונים וגם משפרת את תרגול הפעילות הגופנית באופן ניכר.

חשוב לדעת

שיטת גיראם לחיזוק שרירי רצפת האגן יעילה מאד לסובלים מבעיות הקשורות לתפקוד רצפת האגן ולכן גם יכולה לסייע לכל אלה, המתמודדים עם הסימפטומים הלא פשוטים הנלווים לכך. כדי ליהנות מיתרונות השיטה חשוב לפנות למטפלים מקצועיים, המתמחים בכך, ולקחת חלק פעיל בתהליך כולו. הצלחתה של שיטת טיפול זו תלויה באופן ניכר גם במטופל עצמו, בדומה לכל תרגילים פיזיותרפיים אחרים, שעליו לתרגל כמה שיותר כדי לשפר את מצב בריאותו.