פלדנקרייז

פלדנקרייזרצפת האגן היא מונח לתיאור קבוצת שרירים היוצרים מבנה דמוי קערה בבסיס האגן. לאישה יש שלושה פתחים בקבוצת שרירים אלו הכוללים את השופכה, הנרתיק ופי הטבעת.

השרירים הקשורים הם שרירי הסרעפת, ושרירי אברי המין של האזור בין פי הטבעת לואגינה.

רוב הנשים אינן מודעות לרצפת האגן שלהן, ואינן מקדישות לה מחשבה, עד שהן נכנסות להריון. וגם אז, אם אינן חוות דליפת שתן, ולא הקפידו על תרגילי רצפת אגן כהכנה ללידה, הן סובלות מבעיות לאחר הלידה.

ואז, יום אחד, יחסי המין כבר אינם כפי שהם אמורים להיות, ולעיתים אישה חווה דליפת שתן כשהיא משתעלת. כעת רצפת האגן תופסת את מלוא תשומת הלב!

רצפת האגן ושיטת פלדנקרייז

שיטה זו מגרה את המודעות הגבוהה לתפקודי רצפת האגן. זוהי מודעות בתנועה המושגת במהלך השיעורים לטיפול בבעיות רצפת האגן. שיעורי פלדנקרייז מסייעים כהכנה ללידה ונשים רבות ממשיכות בהן גם לאחר הלידה בשל יתרונותיהם הרבים.

שיטת פלדנקרייז היא מערכת ייחודית של למידת מצבים סומאטיים המשפיעים על רצפת האגן במסגרת מערכת מתואמת כוללת. ד”ר משה פלדנקרייז, מפתח השיטה, חיבר ספרים רבים העוסקים בקשר בין תנועה, רגש, מודעות ולמידה, אשר מספקים מספר תובנות להבנת המונח “מערכת מתואמת”.

במהלך שיעור פלדנקרייז, אישה לומדת על דפוסי יציבות ותנועה רגילים, ובוחנת אפשרויות חדשות להשגת תנועה קלה המתבטאת ביותר חופש, תפקוד יעיל והנאה.

חשיבות הדימוי העצמי בשיטת פלדנקרייז

מודעות דרך תנועה מאפשרת תפקוד התואם את הדימוי העצמי, המורכב מתחושה ומחשבה. חוסר בהירות הדימוי העצמי מוביל למגבלות תנועה ומתבטא בחיים. שיטת פלדנקרייז קובעת כי על מנת לשנות את אופן הפעולה בעולם, יש לשנות את הדימוי העצמי הפנימי.

בבסיס החשיבה של פלדנקרייז ניצבת האמונה לפיה כל הפוטנציאל המרבי של אדם מגיע הרבה מעבר לרמות מאותן הוא מכיר או משיג. אדם מוגבל באמצעות הדימוי העצמי אותו בנה במשך שנים. על מנת להעצים את רצפת האגן, ולשלבה עם כל האני הכללי, נדרש שינוי בדימוי העצמי.

חיבור מעצים לגוף

בתרבות של היום, במקום לחבק את התהליכים הנשיים, נשים לומדות לקונן ולהתכחש לווסת, גיל המעבר ותהליכי לידה. במקום ללמוד על גופן, הן מסתפקות בידע מינימאלי אותו רכשו כנערות או צעירות, לגבי יחסי מין ותפקודי רבייה.

פלדנקרייז שואפת להבנה טובה יותר ומודעות עצמית מלאה הדרושה להנאה משפע גווני החיים. הדימוי העצמי הברור של נשים בתרבות של היום תורם לבעיות בתפקוד רצפת האגן, ולמגיפת הפחד מפני לידה המאפיינת את העידן המודרני.

המסע להעצמת רצפת האגן הוא פרטי וייחודי. כל אישה יכולה השיג יתרונות מתרגילי פלדנקרייז המייצבים את העליות והמורדות של רצפת האגן המשפיעים על חייה, תוך הסתמכות על האינטליגנציה של הגוף ועיצובו המדהים.

רצפת האגן והחיבור לכל הגוף

שיטת פלדנקרייז מלמדת שכל חלק בגוף הוא אינטימי ומחובר באופן הדוק לכל חלקי הגוף האחרים, גם אם הם נפרדים. הפרדת רצפת האגן מהראש, למשל, מקבלת בגישה זו התייחסות מופשטת בלבד.

ניתן להשתמש בידע של חיבור זה לטובת התפתחות ריפוי ולמידה אישיים, על מנת לחוש באופן עמוק וברור יותר את הזהות האישית. ניתן להתחיל באמצעות האטת הקצב, נשימה, ותחושת רצפת האגן, תוך הפעלת פחות מאמץ ועומס עליה, ואז להמתין ולראות מה מתגלה.