פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן

פיזיותרפיההטיפול הפיזיותרפי, המוצע כיום על ידי מרפאות ציבוריות וגם פרטיות בכל רחבי הארץ, יכול לסייע במצבים שונים, לרבות בכאלה רצפת האגן מתפקדת באופן לקוי, בין אם בשל מחלות נוירולוגיות שונות, היריון, כאבי גב תחתון ועוד.

רצפת האגן נמצאת בחלקו התחתון של האגן והיא מורכבת מכלי דם, מרקמות חיבור, מעצבים וגם משרירים. תפקידה הוא לתמוך באיברי האגן השונים, לייצב את הגוף ולאפשר את תפקודן התקין של מערכות המין, של מערכת השתן ושל הצואה. בעיות הקשורות לתפקודה של רצפת האגן נחשבות לשכיחות מאד וטיפול פיזיותרפי יכול לסייע לסובלים מהן.

באילו מצבים מומלץ לפנות לטיפול

ישנם מספר ליקויים, הנחשבים לנפוצים מאד ברצפת האגן. כאבים או אי נוחות באזור האגן, צניחת איברי האגן, כאבים או קשיים כלשהם בזמן קיום יחסי מין, קושי במתן שתן וגם בצואה, דליפת שתן בזמן מאמץ וגם אי שליטה במתן השתן. ליקויים אלה נפוצים יותר אצל נשים, בהשוואה לגברים, אך הטיפול הפיזיותרפי, המוצע כיום, יכול להתאים לשני המינים ולעזור להם להתמודד עם הליקויים הנלווים לבעיה עצמה.

מה מציע הטיפול הפיזיותרפי

הטיפול הפיזיותרפי מוצע כיום לסובלים ולסובלות מבעיות הקשורות לרצפת האגן, לאחר הפנייה מרופא המטפל. ישנן כיום לא מעט מרפאות וגם מטפלים עצמאיים, המציעים את השירות ויכולים לסייע לרבים הסובלים מליקויים בתפקודה של רצפת האגן, גברים ונשים כאחד.

המטפל או המטפל, המתמחים בטיפול פיזיותרפי, יבצעו תחילה בדיקה של רצפת האגן ושל אזורים רלוונטיים, שחשוב לבדוק אותם גם כן. בהתאם לבדיקה תוחלט הדרך שבה יטופל הפונה ומספר הטיפולים הנדרשים. הטיפול הפיזיותרפי כולל, לרוב, כמה פרמטרים חשובים.

ראשית, המטופל מקבל הדרכה כיצד להפעיל נכון את שרירי רצפת האגן, הן לצורך חיזוקם והן לצורך הרפייתם. הוא לומד אילו תרגילי שרירי רצפת האגן וכיצד להשתמש נכון בגופו במהלך התרגול וגם בחיי היום יום. הטיפול כולל שימוש בגירוי חשמלי לעיתים או בביופידבק וגם המלצות להרגלי התרקנות נכונים.

חשוב לדעת

ישנם כיום סוגים שונים של טיפולים, המוצעים לסובלים ולסובלות מבעיות ברצפת האגן. טיפולים אלה יכולים, בין היתר, לכלול הזרקת בוטלינום טוקסין, המשמש להעלמת קמטים ואפשרויות נוספות. אחד היתרונות של הטיפול הפיזיותרפי הוא העובדה שהוא איננו פולשני והוא עוזר ברכישת שליטה מחודשת על השרירים, תוך למידת טכניקות יעילות להפעלתם. במהלך הטיפול הפיזיותרפי המטופל לוקח חלק פעיל מאד ומידת שיתוף הפעולה שלו וגם תרגולו באופן עצמאי בזמנו הפנוי נדרשים לצורך הצלחתו של הטיפול כולו.

תדירות הטיפולים הפיזיותרפיים נקבעת לאחר בחינת מצבו של המטופל ועל פי שיקול דעתו של המטפל עצמו וגם התקדמות הטיפול. התמדתו של המטופל וגם לקיחת אחריות הם פרמטרים חשובים מאד, הנדרשים מהמטופל עצמו לאורך כל התהליך.

בעיות ברצפת האגן יכולות להפריע באופן משמעותי לשגרת החיים ולגרום גם לסבל רב. ישנם כאלה החשים בושה בשל כך וגם אי נעימות ונמנעים מפנייה לגורמים רפואיים מקצועיים כדי לקבל את המענה המתאים. חשוב לזכור שישנו מענה מתאים לסובלים מכך וטיפול פיזיותרפי ידוע כאחת משיטות הטיפול היעילות ביותר.