פיזיותרפיה לכאבי רצפת האגן

פיזיותרפיה לכאבי רצפת האגןפיזיותרפיה מסייעת להתמודדות עם כאבי רצפת אגן, כולל כאבים הנובעים ממתיחת השרירים, כאבי גב תחתון, ושרירי הבטן.

טיפול פיזיותרפיה מסייע לאישה להתמודד עם מצבים אלו באמצעות הערכה, טיפול, חינוך, תרגילים מתאימים ושיפור תפקוד רצפת האגן. חשוב שלא להתעלם מסימני הכאב, גם אם הם קטנים, שכן העדר טיפול עלול להחמיר את המצב.

כאבי רצפת אגן עשויים לנבוע מחולשת רצפת האגן, אך חשוב להבין גם ששרירים אלו עשויים לעיתים להיות חזקים מדי. רצפת אגן חזקה מדי גורמת לכאבים ודחיפות במתן שתן, ומסיבה זו חשוב להתייעץ עם פיזיותרפיסט לקבלת אבחון ראוי וטיפול בבעיות האישיות.

מאפייני כאבי רצפת האגן

נשים רבות חוות כאב צורב או חד במהלך משגל, ומתקשות להירגע במהלך בדיקות גניקולוגיות קבועות או שאינן יכולות להשתמש בטמפונים. מחזור חודשי כבד עלול לפתח כאבי אגן הגורמים למתח מוגבר המופעל על שרירי רצפת האגן, המוביל לכאבים חזקים יותר, הגברת מתח השרירים ואף הקרנה לכאבי ראש.

פיזיותרפיה לרצפת האגן מסייעת לנשים הסובלות מכאבים אלו לשבור את מעגל הכאב. מטרת הטיפול היא להגביר את גמישות השרירים והרקמות הרכות, להגביר את המודעות לשליטה בשרירים, עד להפחתת המתח ושיפור הרפיית השרירים. השכלה לגבי מבנה רצפת האגן והשפעתו על הכאב, כמו גם האופן בו הגוף מגיב לכאבים אלו, חשובה ביותר.

שיטות טיפול ותרגילים פנימיים וחיצוניים משמשים לשחרור המתח. ביופידבק ממוחשב מספק משוב חזותי לגבי האופן בו יש לכווץ נכון את שרירי רצפת האגן, ויותר מכך, לשחררם. תרגילים ביתיים מתמקדים בתרגילי קיגל תוך הצבת דגש על חלק ההרפיה של השרירים המכווצים.

מהלך טיפול פיזיותרפיה

טיפול לכאבי רצפת האגן מתנהל בסביבה שקטה, נוחה ומקצועית. במפגש הראשון, הפיזיותרפיסט מבצע הערכה הכוללת היסטוריה רפואית יסודית ובדיקה גופנית, הכוללת הערכה פנימית דרך הנרתיק או פי הטבעת לשם הערכת תפקוד שרירי רצפת האגן.

תכנית הטיפול מורכבת בהתאם לממצאי ההערכה האישיים. מטרות הטיפול נקבעות ומיועדות לשיפור תפקוד שרירי רצפת האגן והקלת תסמיני הכאב. המטופלת בוחנת יחד עם המטפל מספר שיטות טיפול אפשריות אותן ניתן לבצע במהלך המפגשים, אשר נמשכים כ-45 דקות.

שיטות טיפול פיזיותרפיה

השיטות המוצעות להקלת תסמיני הכאב כוללות:

תוכנית טיפול המכוונת לשיפור תפקוד רצפת האגן – אלו הם תרגילי קיגל המשפיעים על כוח השרירים, מהירות תנועתם, ומודעות לתיאום סיבולת שריר. התרגילים מייצבים את רצפת האגן, והמטופלת לומדת לבצע במקביל תרגילי דפוס נשימה מתואמים החיוניים להקלת הכאבים.

שיטות טיפול ידניות – מטרתן לשפר את איכות התכווצות שרירי האגן ומודעות המטופלת לתפקוד השרירים, באמצעות הקלת התכווצות או הרפיית השרירים. שיטות מסוימות מבוצעות לשיפור תפקוד השרירים וגמישות הרקמות הרכות.

ביופידבק ממוחשבמכשיר קטן משמש לפיקוח על אותות שרירי רצפת האגן, באמצעות מדידת הפעילות החשמלית של השרירים. מידע לגבי תפקוד השרירים מספק משוב ויזואלי בו יכולה להתבונן המטופלת. את התוצאות ניתן לסקור בשלב מאוחר יותר על מנת למדוד שינויים בתפקוד רצפת האגן.

פילאטיס לרצפת האגןנשים רבות זקוקות לחיזוק שרירי רצפת האגן וממשיכות את טיפולי הפיזיותרפיה עם תכנית פילאטיס המתמקדת ברצפת האגן. התרגילים משפיעים על שרירי הבטן העמוקים וזוהי שיטה מצוינת לסיוע בחיזוק רצפת האגן.