ליקויי רצפת אגן בקרב ספורטאיות מקצועיות

ליקויי רצפת אגן בקרב ספורטאיות מקצועיותפציעות כרוניות או מטרידות נראות פשוט כחלק מהאופי החוזר ונשנה של אתלטיקה בקרב ספורטאיות מקצועיות, המשפיעה על כאב בדרגה נמוכה וליקויי רצפת אגן.

הדרך להחלמה דורשת טיפול בכל הגוף ולא בתסמינים בלבד, וסוגי פציעות אלו עשוי לנבוע כתוצאה מבריחת אנרגיה, תת תזונה, ועייפות, שהם הדגשים נפוצים בעולם המדגיש את הצורך ברזון.

הרגלי שינה, אכילה והתאוששות מאימונים חיוניים לבריאות, אך התפקוד היומיומי כולל הרבה יותר מזה ודורשה הבנה מוגברת של האנטומיה התפקודית, המתייחסת לספורטאיות מקצועיות ופציעות הקשורות לרצפת האגן.

האנטומיה של רצפת האגן

רצפת האגן מורכבת משרירים ורקמות היוצרים “קלע, מעצם הערווה לעצם הזנב. השרירים המקיפים את אגן הירכיים כוללים פתחי כניסה לרצפת האגן באמצעות רקמות קשורות. ספורטאיות מקצועיות הסובלות מליקויים ברצפת האגן חוות בריחת שתן, כאבי אגן, כאבים ביחסי מין או קשיים בפעילות מעיים.

תפקוד רצפת האגן משפיע על תפקוד כל הגוף, כשכל השרירים צריכים לעבוד יחד ליצירת מערכת תפקודית יעילה.

הטיפולים הדרושים לליקויים ברצפת האגן

טיפולים קונבנציונאליים מבוצעים באמצעות התכווצויות המבודדות את רצפת האגן, כגון תרגילי קיגל או אימון בטן רוחבי העובד על רצפת האגן. אך ספורטאיות מקצועיות זקוקות לאימונים יעילים המפעילים את כל קבוצות השרירים.

ליתר דיוק, יכולת הגוף להשגת ניידות, יציבות ותיאום כל קבוצות השרירים, כרוכה בעבודה משולבת. מסיבה זו, תפקוד רצפת האגן כבר אינו מושג כיום באמצעות בידודה, אלא באמצעות הפעלת שילוב תנועות הכרוכות בכל קבוצות השרירים.

ראיות מדעיות ממחישות את הקשר בין רצפת האגן, הסרעפת, שרירי הבטן הרוחביים, ותפקוד המעיים ושלפוחית השתן, להשגת יציבות מרכזית, והיכולת לשמור על לחץ תוך בטני. עבודה על כל קבוצות השרירים מאפשרת את גמישותם ומשפיעה על מיקומם ותפקודם במערכת.

תרגילי רצפת אגן לספורטאיות מקצועיות

תרגילי האגן הרגילים, המבוצעים תוך התמקדות נשימה ובנשיפה, מעודדים נשים לבצע תרגילי קיגל בלבד, העובדים על כוח רצפת האגן. אך ספורטאיות מקצועיות זקוקות לחיזוק מוגבר של רצפת האגן. הספורט המאומץ אותו הן מבצעות מפעיל את שרירי האגן שלהן יתר על המידה, והליקויים מונעים מהן לבצע עבודה ראויה.

תרגילים לספורטאיות מקצועיות כרוכים בסנכרון שרירי רצפת האגן למניעת נזקים נוספים בין כלוב האגן והצלעות. התרגילים מתמקדים בהשגת תיאום המאפשר יציבות גמישה במקומות אחרים בגוף.

תסמיני ליקויים ברצפת האגן בספורטאיות מקצועיות עשויים להיות תוצאה של מפרק המשפיע על הרפיון של רצפת אגן לקויה. הטיפולים לפגיעות אלו נקבעים באופן אישי כסוגיה אורתופדית.

שיקום שרירי הליבה

שמירת מערכת יחסים בריאה, גמישה ויציבה בין כלוב הצלעות והאגן במהלך פעילות גופנית מקצועית, משפרת את יכולת הגוף לשמור על כוחו הפנימי העמוק, ובריאות שרירי הליבה. שרירים אלו, הכוללים את שרירי רצפת האגן, מקבלים את הכוח לפני כל תנועה דיסטאלית, ומייצבים את הגוף.

ידע זה משפיע באופן משמעותי על ספורטאיות מקצועיות, באמצעות הפחתת דפוסי תנועה שגויים ושיפור הביצועים.

תפקיד תכנית השיקום הוא ליזום תגובת שרשרת של יציבות ממעקי מערכות הגוף כפי חוץ, כך שכל השרירים יוכלו לתפקד. לכן, החזקת נשימה היא גורם סיכון עצום בעבודה עם ספורטאיות מקצועיות. כשהן אינן מקפידות על ביצוע נכון של תרגילים, הן מאבדות את הכשר האתלטי שלהן וחיוניות הגוף.

שיקום שרירי הליבה משפר את מערכות הגוף וניתן להשגה באמצעות לימוד ליציבה, נשימת סרעפת בין החזרות על התרגילים ומודעות מוגברת לפגיעות אפשריות ברצפת האגן. היות והמיקוד עובר להכרת חוסר תיאום שרירי ליבה במהלך תנועות רב ממדיות, ניתן לאתגר ספורטאיות מקצועיות להפעיל את שרירי הליבה על מנת לייצר יותר כוח לביצוע התרגילים.