מוצרים לשיקום רצפת האגן

מוצרים לשיקום רצפת האגןתפקוד לקוי של רצפת האגן עלול להוביל לירידה משמעותית באיכות החיים, שכן חלל זה אחראי על מספר איברים חשובים בתחתית האגן- שלפוחית השתן, הרחם, הרקטום והמעיים.

פגיעה ברצפת האגן נובעת כתוצאה מליקוי בתפקוד השרירים המצויים בה, כאשר בחלק מהמקרים הפגיעה באה לידי ביטוי בכיווץ השרירים וגורמת בין השאר לחוסר שליטה על הסוגרים, ואילו במקרים אחרים מדובר בכיווץ יתר של השרירים העלול לגרום בין השאר לכאבים בעת יחסי מין ולמאמצים רבים בעת ישיבה בשירותים.

במצב בו נוצר ליקוי בתפקודה של רצפת האגן, רצוי לא להזניח את התופעה ולפנות במהרה לטיפול, כאשר ברוב המקרים טיפול פיזיותרפי עקבי ומעמיק וכן שימוש במוצרים ספציפיים לשיקום רצפת האגן, עשויים לסייע בשיקום האזור ובהעלמת הסימפטומים השונים הנלווים לתופעה.

למה כדאי להשתמש במוצרים לשיקום רצפת האגן

על מנת לשקם באופן יעיל את רצפת האגן יש לפעול לחיזוק השרירים המצויים בה. פעולה זו אינה פשוטה ודורשת עבודה קפדנית ונכונה מצד המטופל. על כן, פותחו לאורך השנים מוצרים שונים לשיקום רצפת האגן, המסייעים למטופל  להפעיל את השרירים באופן תקין ונכון, בין אם מדובר במכשירים ידניים ,או במכשירים אלקטרו תרפיים המשתמשים בגירוי חשמלי.

כיצד המוצרים  השונים מסייעים לשיקום רצפת האגן

קיימים מספר מוצרים חיוניים לשיקום רצפת האגן, כאשר רובם מופעלים על ידי גירוי חשמלי ובכך מסייעים למיגור התופעות השונות הנגרמות כתוצאה מתפקוד לקוי של האזור:

  • ביופידבק – מכשיר זה חיוני מאוד לצורך שיקום רצפת האגן, שכן הוא מאפשר למטופל לראות בזמן אמת כיצד הוא מתפעל את שריריו. פעולה זו מתבצעת באמצעות חיישן המצוי במכשיר אשר קולט את פעילות השרירים ומעביר את הנתונים ישירות אל צג המחשב,כך שהמטופל מקבל הצצה אובייקטיבית על האופן בו הוא מתפעל את שריריו.
  • על ידי כך  הוא לומד ומפנים תרגילים חיוניים אשר יסייעו לו לתפעל את שריריו באופן נכון. מכשיר זה מהווה צעד משמעותי בהליך ההחלמה של המטופל ובשיקום השרירים הפגועים, שכן הוא מאפשר תפעול רציונלי של השריר על ידי היכולת לקשר בין הנתונים  והסימונים הממוחשבים, לאופן בו המטופל משתמש בשריר. מכשיר זה מופיע בוואריאציות שונות, כאשר ישנם מכשירים ספציפיים המיועדים לנשים או לגברים, זאת בהתאם לסוג הבעיה.
  • אקוופלקס – מוצר זה מיועד לנשים לצורך אימון שרירי רצפת האגן תוך טיפול בבעיות שונות הנגרמות כתוצאה מתפקוד לקוי שלה,בייחוד כאשר מדובר בבריחת שתן. מדובר באמצעי טיפול וגינלי אשר מורכב מערכה של קונוסים ומשקולות המוחדרים לנרתיק.
  • פעולה זו עשויה לסייע בשיקום השרירים ובחיזוקם, שכן עצם חדירת הקונוסים לואגינה מאפשרת למטופלת לאתר את השרירים ולהפעילם בצורה תקינה, זאת בשעה שהמשקולת מסייעת לגמישותם. עם זאת בטרם מתנסים בערכה יש לבדוק את תנאי השימוש בה ולבנות את התרגילים בהתאם, שכן לעתים נתונים פיזיולוגיים מסויימים אינם מאפשרים שימוש בה, בין אם מדובר בנשים עם נרתיק גדול או בנשים שחוו צניחת אגן.
  • סטימולטורים – הסטימולטור הנו מכשיר נייד המסייע לחיזוק שרירי רצפת האגן באמצעות גירוי חשמלי, על ידי חיבור אלקטרודות לואגינה או לפי הטבעת, כאשר לעתים גם ניתן לחבר אותם לאלקטרודה חיצונית העשויה לסייע בעת כאב. ישנם סוגים שונים של סטימולטרים בין אם מדובר ב-pericalm  או ב- itouch sure, כאשר הם מיועדים לפתרון בעיות שונות הקשורות בתפקוד רצפת האגן, בין אם מדובר בבריחת שתן, כאבים באזור או שרירים מכווצים.
אלקטרודות – ישנן אלקטרודות שונות המיועדות לשיקום רצפת האגן, בין אם מדובר באלקטרודה ואגינלית המיועדת לנשים או באלקטרודה אנאלית המיועדת לגברים. אלקטרודות אלו מיועדות לשלל בעיות הקשורות בתפקוד לקוי של רצפת, האגן כאשר חלקן משלבות  אלמנטים של מכשירים אחרים כמו- ביופידבק וסטימולטור,לצד העברת פולסים אלקטרוניים לשרירים הנגועים, לצורך גירו יעיל של השרירים וחיזוקם.

יתרונות המוצרים המשתמשים בגירוי חשמלי לשיקום רצפת האגן

הפיתוחים הטכנולוגים הרבים בתחום האלקטרותרפיה מסייעים באופן ניכר לשיקום וחיזוק רצפת האגן, שכן במקרים רבים אין ביכולתו של המטופל לזהות  בעצמו  את השרירים הפגועים ולסייע בתפעולם, שכן מוחנו מתוודע לשרירים אלו רק כאשר נוצר תפקוד לקוי של רצפת האגן.

הגירוי החשמלי נועד לאפשר למח לזהות את השרירים הללו ולתפעל אותם באופן רציונלי. אפקט הגירוי החשמלי מוכיח עצמו במקרים רבים של ליקויים קשים בתפקוד רצפת האגן, בין אם מדובר בבעיית רפיון שרירים או בשרירים מכווצים יתר על המידה. הגירוי החשמלי מונע מהמטופל להסתייע בשרירים לא נחוצים בעת הצורך ומסייע בחיזוק השרירים הרלוונטיים ובתפעולם.