כאבים ברצפת האגן

כאבים ברצפת האגןכאבי אגן מוגדרים ככאב המתרחש מתחת לטבור, ויכול להיות קשור או לא קשור למחזור חודשי. תסמיני הכאב נגרמים על ידי מצבים שונים, אך במקרים רבים המצב נובע מפעילות שאינה תקינה של מערכת העצבים, ומכונה “כאב נוירופתי”.

סיבות לכאבי אגן

מגוון מצבים גינקולוגיים, בעיות עיכול, הפרעות שרירים ושלד עשויים לגרום לכאבים אלו.

גורם גינקולוגי

סיבה זו משפיעה על כעשרים אחוזים מהנשים, ובקרב קבוצות מסוימות של נשים, סיבות אלו נפוצות אפילו יותר. חלק מהסיבות הגניקולוגיות של כאבי אגן כוללות:

שרירנים ברחם – אלו הם גידולים ברחם שאינם סרטניים. התסמינים עשויים לכלול כאבי אגן, מחזור חודשי כבד, או בעיות פוריות.

אדנומיוזיס – זהו מצב שבו רקמת רירית הרחם גדלה בדפנות הרחם. מצב זה גורם לרחם מוגדלת ומחזור חודשי כבד וכואב המשפיע בדרך כלל על נשים שסובלות מבעיות רחם של שרירנים או אנדומטריוזיס.

אנדומטריוזיסהרקמה הרירית הפנימית של הרחם נקראת רירית הרחם. אנדומטריוזיס הוא מצב שבו רקמת רירית הרחם נוכחת אף מחוץ לרחם. נשים מסוימות אינן חוות תסמיני אנדומטריוזיס, בעוד שאחרות חוות סימני חוסר נוחות וכאב, ולעיתים גם בעיות פוריות.

מחלה דלקתית של האגן – זוהי דלקת חמורה המועברת במגע מיני. לעיתים היא נגרמת על ידי התוספתן או כתוצאה משחפת או דיברטיקוליטיס. מחלה זו משפיעה על הרחם, השחלות והחצוצרות. התסמינים כוללים כאבי אגן, והסיבה אינה ידועה בבירור, אך מדענים סבורים שהיא נובעת כתוצאה מנזק בלתי הפיך לרחם, השחלות והחצוצרות, ולא בשל זיהום.

מחלה מדבקת של האגן – הידבקויות מתייחסות לרקמה שאינה תקינה הגורמת לאיברים או מבנים פנימיים, כגון השחלות והחצוצרות, לדבוק זה בזה. הידבקויות אינן כרוכות ברקמת צלקת, אלא נוצרות כתוצאה מתגובות חריגות לניתוח, זיהום או דלקת ואינן נרפאות באופן טבעי כמו רקמה צלקתית.

סיבות אחרות

סיבות שאינן גניקולוגיות לכאבי אגן עשויות להיות קשורות למערכת העיכול, השתן או לכאבי שרירים ועצבים באגן הירכיים.

תסמונת כאבי שלפוחית ציסטיטיס אינטרסטיציאלית – תסמונת זו היא מצב הגורם לכאבים בשלפוחית שאינם נובעים מנגיף. התסמינים כוללים צורך להשתין בתדירות גבוהה, ותחושת צורך דחוף להשתין. חלק מהנשים הסובלות מתסמונת שלפוחית כואבת חוות כאבי בטן תחתונה או כאבי אגן, בנוסף לתסמינים בדרכי השתן.

דיברטיקוליטיס – בליטה דמוית כיס הנוצרת לעיתים בדופן השרירי של המעי הגס. היא מתרחשת כשהמעיים מודלקים, וגורמת לכאבי בטן, בחילות והקאות, עצירות, שלשול, כאבים חדים באגן ותסמינים בדרכי השתן.

כאבים ברצפת האגן – תסמיני בעיות בתפקוד רצפת האגן עשויים לכלול כאבי אגן, כאבים וקשיים במתן שתן, עצירות, כאבים במהלך קיום יחסי מין או השתנה תכופה או דחופה. תפקוד לקוי של רצפת האגן ניתן לאבחון כשהרופא חש את שרירי רצפת האגן דרך הנרתיק. שרירים שמרגישים חזקים או תפוסים מעידים על תפקוד לקוי של רצפת האגן העשוי להוות את אחד הגורמים לכאבי אגן.

התעללות פיסית, מינית או נפשית – נשים רבות הסובלות מכאבי אגן עברו התעללות פיסית או מינית מוקדמת. אין לחשוש מפני דיווח לרופא על התעללות מינית או פגיעה בעבר או בהווה, כשאישה חשה לא בטוחה.

אבחון הגורם לכאבי אגן

היות ומספר מצבים שונים עשויים לגרום לכאבים אלו, האבחון מורכב לעיתים, אך כולל את הבדיקות הבאות:

בדיקת היסטוריה ובדיקה גופנית – אלו הם מרכיבים חיוניים של האבחון, והבדיקה צריכה לכלול בפרט את הגב, הבטן התחתונה, הירכיים ובדיקה פנימית של האגן.

בדיקות מעבדה – כולל ספירת כדוריות דם לבנות, בדיקת שתן, בדיקות למחלות המועברות במגע מיני ובדיקת הריון.

אולטרסאונד של האגן – מדויקת באיתור הגורם לכאב אגן, כולל ציסטות בשחלות ושרירנים ברחם.

לפרוסקופיה – הליך כירורגי העשוי לסייע באבחון מספר סיבות כאבי אגן כגון אנדומטריוזיס ומחלות דלקתיות של האגן. הליך זה מבוצע כניתוח יום, כשהאישה מקבלת הרדמה כללית למניעת כאב. טלסקופ דק עם מצלמה מוחדר דרך חתך קטן מתחת לטבור. דרך הטלסקופ, המנתח יכול להתבונן על תוכן הבטן, במיוחד על איברי הרבייה, ולאתר את הסיבות לכאבי האגן.

טיפול בכאבי אגן

ניתן לטפל בכאבים אלו באפשרויות רבות אותן ניתן לשלב במידת הצורך.

טיפול רפואי – גישה אחת היא קביעת טיפולים תרופתיים רציפים. חלק מהטיפולים מופנים לכאב ולא לאבחנה פרטנית. תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות ותרופות נוגדות דיכאון הן התרופות הנפוצות לכאבי אגן.

פיזיותרפיה לרצפת האגן – מועילה לנשים הסובלות מכאבי בטן בשילוב עם כאבי רצפת אגן. טיפול זה משחרר את הכיווץ בשרירים אלו באופן ידני ומשחרר אטימות. הטיפול מופעל על שרירי הבטן, הנרתיק, המותניים, הירכיים והגב התחתון.

מרפאות לטיפולי כאב – אם התרופות אינן מועילות, אישה יכולה לקבל הפניה למרפאה המתמחה בכאב, כשהטיפולים כוללים דיקור סיני; טיפולי ביופידבק והרפיה; גירוי עצבי; הזרקה למקום הכואב עם חומר הרדמה מקומית כמו למשל לידוקאין.

טיפול כירורגי – מספר סיבות כאבי אגן ניתנות לטיפול באמצעות ניתוח. לדוגמא, טיפול בהסרה כירורגית של אנדומטריוזיס. כריתת רחם עשויה להקל כאבי אגן, במיוחד כשהם נובעים מהפרעות רחם כגון אדנומיוזיס או שרירנים. טיפול כירורגי כרוך בחיתוך חלק מעצבי האגן, אך גישה זו הוכחה כיעילה בעיקר לכאבי אנדומטריוזיס.