טיפולים ושיקום רצפת האגן

טיפולים ושיקום רצפת האגןטיפולים לתפקוד לקוי של השרירים, העצבים והמפרקים של האגן, כולל הירכיים והגב התחתון, חיוניים לתפקוד תקין של מערכות ייחודיות ברצפת האגן, ומטופלים עם אותם מושגים בסיסיים כמו הטיפול בכל הגוף.

פיזיותרפיה לרצפת האגן מטפלת בכל ההפרעות הקשורות לשרירי רצפת האגן, כולל בריחת שתן או צואה, כאבי אגן וכאבי משגל. המטפל מספק אימוני כוח לפני ולאחר ניתוחי אגן, כגון תיקון שלפוחית שתן, שיקום אגן, או צלקות כואבות לאחר הריון.

שיפור ליקויים ברצפת האגן בתכנית שיקום

הפרעות רצפת האגן עשויות לגרום לכאבים או תפקוד לקוי כגון בריחת שתן או דליפת צואה. פיזיותרפיה משתמשת בשיטות טיפול המבוססות על ראיות מדעיות, כגון אימוני כוח, ביופידבק, גירוי חשמלי, טיפול ידני ושינויי התנהגות לקידום בריאות רצפת האגן.

קבוצת שרירים הנמתחים מעצם הערווה עד עצם הזנב יוצרים את רצפת האגן, הנרתיק ופי הטבעת, ועוברים דרך פתחים קטנים בקבוצת שרירים זו. שיקום רצפת האגן מסייע לשמירת הלחץ בשלפוחית השתן, אשר מונע בריחת שתן.

שיקום רצפת האגן

זהו מונח המתאר גישה לשיפור כוח ותפקוד השרירים התומכים בשלפוחית השתן ואיברים אחרים באגן.

פיזיותרפיה לבריאות רצפת האגן מטפלת בתופעות השכיחות הבאות:

פיזיותרפיסט המתמחה ברצפת האגן מעריך שרירים אלו וקובע תכנית טיפול מתאימה בהתאם לחומרת התסמינים. במהלך המפגש הראשון, נבדק תפקוד השרירים והשלד והבדיקה חוזרת במהלך מפגשי הטיפול הבאים בהתאם לצורך. הבדיקה כוללת הערכה פנימית של פעילות השרירים ברצפת האגן, והמטופלות לומדות תרגילים מתאימים לשיקום רצפת האגן.

איך מסייע השיקום?

במהלך מפגשי הטיפול, הפיזיותרפיסט והמטופלת עובדים בהתאם לתכנית טיפול אישית הכוללת את הנחות היסוד הבאות:

תרגילים טיפוליים – משמשים לטיפול בשרירי אגן לקויים שזוהו במהלך הבדיקה. הם כוללים חיזוק או מתיחה של רצפת האגן, הירכיים והגב התחתון.

טיפול ידני – משמש לסייע באימון שרירים וקואורדינציה. הטיפולים מסייעים להרפיית שרירי הפנים הזקוקים לשיקום יעיל יותר.

מכאניקת גוף, יציבה ותנועה – טיפולים אלו משפיעים על האגן בשל הקשר הישיר עם הירכיים ושרירי הגב התחתון. תנועות פרטניות נבדקות והמטפל מציע שיטות להפחתת סוגיות מדאיגות הקשורות לדפוסי תנועה כואבים.

ביופידבק EMG – זהו כלי אימון שרירי המשתמש בחיישן פנימי או חיצוני למדידת רמת תפקוד השריר. החיישן מספק ייצוג חזותי המציג את אופן תפקוד השרירים באמצעות תנועה או פעילות גופנית.

ביופידבקשיטת הכשרה שאינה פולשנית המאפשרת דימוי פעילות שרירים על גבי מסך מחשב. זוהי שיטה יעילה ביותר ללימוד שליטה בהרפיית שרירי רצפת האגן.

גירוי חשמלי – משמש במקרי חולשת שרירים חמורה ברצפת האגן, ומובילה לכיווץ שרירים תקין.

עוד בנושא:

מוצרים לשיקום רצפת האגן