טחורים עקב חולשת רצפת האגן

טחורים עקב חולשת רצפת האגןבשלבים שונים בחיים, נשים רבות מאתרות מעט דם בצואה, בדרך כלל לאחר פעולת מעיים קשה במיוחד. במקרים אחרים, נשים עשויות להיות מבוהלות מכדי להתייעץ עם הרופא, וחוות תסמיני כאבים ברקטום לאחר פעולת מעיים שלכאורה אינה מלווה בדם בצואה.

במקרים אלו, הרופא מאבחן טחורים, שהם כמו נייר חותך בסוגר פי הטבעת הפנימי. הם מהווים מצב כואב שלעיתים נחשב כמקור לדם בצואה. טחורים הם סוג של דליות בפי הטבעת.

מחקר צרפתי הראה ששליש מהנשים שהשתתפו במחקר סבלו מטחורים לאחר לידה, והתסמינים מלווים בדרך כלל בעצירות ושלשולים. עצירות קשורה במתח כרוני של שרירי האגן בקרב נשים מבוגרות.

מאפייני הרקטום ורצפת האגן

המעי הגס והרקטום הם מבנים הפועלים ביחד לפינוי צואה. במצב תקין, תפקוד המעיים כרוך בהרפיית רפלס אנאלי חיצוני של סוגרי שרירי רצפת האגן, על מנת לאפשר את רפלקס תחושת הדחיפות עם מילוי פי הטבעת למעבר צואה. מתח כרוני ברצפת האגן מופעלת כתוצאה מחרדה העלולה לגרום לעצירות.

חוקרים רבים קבעו שטחורים הם מצב הנקרא ‘כיב איסכמי’. איסכמיה היא מצב שבו קיימת ירידה משמעותית בזרימת הדם לאזור. ההבנה הנוכחית של טחורים היא נוכחות מתח גבוה המשפיע על הפחתת זרימת הדם לסוגרים האנאליים, ובכך נפגעת רקמה ההופכת לשברירית ופגיעה, המתבטאת בפעולת מעיים קשה או לחץ במהלך עשיית צרכים.

ברוב הגדול של המקרים, מתח כרוני ברצפת האגן, כולל בסוגר פי הטבעת, בשילוב עם תזונה לקויה, דחיפות וחרדה סביב הרגלי מעיים, הם המובילים לטחורים ועצירות, ולכן אבחון התסמינים אינו אמור להגיע כרעם ביום בהיר.

פעילות גופנית לטיפול בטחורים

שיקום רצפת האגן וחיזוקה באמצעות תרגילי שחרור ולמידת שינוי הרגלי הידוק שרירי אגן, מקל את הלחץ ומאפשר עשיית צרכים קלה. שינוי ההרגלים כולל הפחתת חשיבה המייצרת חרדה, מנוחה מוגברת והקפדה על פעילות גופנית נכונה.

תרגילי קיגל

מועילים ביותר לטיפול בטחורים. כדי לבצעם, יש לכווץ שריר אנאלי בלחיצה ממושכת של התכווצות למשך שלוש שניות. חוזרים על התרגיל חמש פעמים להשלמת סט, ומנסים לבצע שלוש או ארבע קבוצות תרגילים לאורך כל היום.

תרגילי קיגל עובדים על שרירי רצפת האגן ומסייעים בחיזוק השרירים האנאליים. פיתוח שריר אנאלי חזק מסייע למניעת יציאת טחורים פנימיים והגברת זרימת הדם לפי הטבעת, לטיפול בטחורים קיימים.

תרגילי סקוואט – אלו הם תרגילי כריעה והזדקפות, המסייעים לשיפור הרגלי עשיית צרכים ומונעים בעיות. כשכאבי אגן כרוכים אף בטחורים או עצירות, חשיבות ביצוע תרגילים אלו היא מכרעת לאימון שרירי רצפת האגן והישבן להשגת תנוחה שאינה מאופיינת בשרירים תפוסים.

תרגילי שרירים – תרגול שרירי הבטן מסייע לטיפול בטחורים. תרגילי בטן מסייעים לכיווץ שרירי הבטן והם מבוצעים בהתרוממות משכיבה ודחיפה כפי מעלה, החזקה למשך שלושים שניות, וחזרה לתנוחת שכיבה. ניתן לבצע תרגילי בטן גם באמצעות כיווץ שרירי הישבן והאגן לסירוגין, והחזקת ההתכווצות למשך מספר שניות, תוך ביצוע חזרות מרובות.

עוד על טיפול נגד טחורים