הריון ולידה

הריון ולידהתקופת ההיריון ומהלך הלידה עשויים להשפיע לטווח הארוך על כושר שרירי רצפת האגן. לכן חשוב לדאוג לשרירים אלו במהלך תקופה חשובה זו בחיים. במהלך ההיריון, ההורמון ‘רילאקסין’ משוחרר בכל הגוף.

הוא מרכך את הרקמות, ומאפשר לרצפת האגן להתרחב ככל שהעובר מתפתח. הוא מאפשר אף לרצפת האגן להתמתח במהלך הלידה.

השפעת הריכוך של רילאקסין, והמשקל הגדל והולך של העובר, מציבים לחץ על שרירי רצפת האגן, במצב המקשה על החזקת איברי רצפת האגן בתנוחתם הנכונה. השרירים והרצועות נמתחים אף במהלך הלידה, ולעיתים עשויים להאריך לצמיתות את הרקמות.

סיכוני רצפת אגן

במהלך הצירים והלידה, רצפת האגן נמתחת כדי לאפשר לראש התינוק לעבור מהרחם דרך הנרתיק. תהליך זה עשוי להוביל לשטפי דם, נפיחות וכאב. חלק מהנשים נמצאות בסיכון גבוה יותר לבעיות רצפת האגן במהלך ההיריון והלידה, יותר מאחרות. הסיכונים עשויים להתרחש בקרב נשים שעברו:

  • לידות מרובות.
  • לידות מלקחיים.
  • שלב שני (שלב הדחיפות) ארוך של הלידה, הנמשך מעל שעה.
  • קריעה חמורה בין פי הטבעת לואגינה.
  • לידת תינוק גדול, במשקל מעל ארבעה קילוגרם.

אם אישה פעילה יותר מדי בסמוך ללידה, היא עשויה לחוש את ראש התינוק מתקרב לרצפת האגן, וחווה תחושת כובד, כאילו משהו בולט בין רגליה. זהו סימן להאט את הקצב. מומלץ לנוח מעט ולא לעמוד על הרגליים במשך זמן רב מדי. אם ניתן, מומלץ לשכב במקום לשבת, כדי להסיר את הלחץ מהנקבים.

מתי ניתן להתחיל לבצע שוב תרגילים לרצפת האגן?

ניתן לשוב לביצוע התרגילים ברגע שאישה מרגישה מוכנה. למרות שתרגילי רצפת האגן עשויים להרגיש כמו הדבר האחרון אותו אישה רוצה לעשות, כמה שמתחילים בהם יותר מוקדם לאחר הלידה, כך הם משפיעים באופן יעיל יותר.

בימים הראשונים לאחר הלידה, אישה עשויה לחוש כאילו שרירי רצפת האגן שלה אינם מתפקדים או שהתרגילים אינם משפיעים. אך אל דאגה, זוהי תופעה נורמאלית בשל העצבים המתוחים. התרגילים משפיעים גם אם אישה אינה חשה בהשפעותיהם. יש להמשיך לבצע אותם, עד להשבת תחושת רצפת האגן.

תזכורת לאופן ביצוע התרגילים

מומלץ להתחיל להתאמן על שרירי רצפת האגן בתנוחת שכיבה על הגב או הצד. תנוחות אלו קלות יותר לביצוע בתקופה הראשונה לאחר הלידה.

לנשום פנימה ולנשוף החוצה תוך כדי לחיצה עדינה על שרירי רצפת האגן – יש למשוך את השרירים למעלה, בדומה לניסיון לעצור השתנה.

החזקת ההתכווצות למשך ארבע או חמש שניות – תוך כדי המשך הנשימות והנשיפות.

הידוק שרירי הבטן התחתונה – זוהי תחושה בריאה, אך עם שרירי הבטן העליונה, מעל הטבור, מתכווצים אף הם, זהו סימן לביצוע קשה מידי של התרגילים.

הגברת המאמץ בהדרגה – מומלץ להגביר את עוצמת התרגילים בהדרגה ולהחזיק את התכווצות רצפת האגן למשך עשר שניות, תוך כדי נשימה ונשיפה. אם אובדת השליטה על הנשימה, יש להפסיק ולהתחיל שוב.

יתרונות פעילות גופנית לאחר הלידה

תרגילי שרירי רצפת האגן הם שיטה יעילה לשמירת כושר השרירים ופעילות גופנית במהלך ההיריון ולאחריו. תפקוד תקין של השרירים מסייע להפחתת הסיכון לפתח צניחת איברי האגן במהלך ההיריון ולאחריו, ומסייע עם ההתאוששות לאחר הלידה. היתרונות המשמעותיים של התרגילים כוללים:

תרגילי המתיחות משפיעים על תפקוד רצפת האגן לאחר הלידה ונושאים יתרונות רבים הכוללים:

ריפוי מהיר יותר – רצפת האגן, פי הטבעת והגב התחתון נמתחים ומתחזקים.

דליפת שתןהתרגילים מחזקים את רצפת האגן ומונעים דליפה בשוגג.

שיפור זרימת הדם – תרגילי מתיחות מסייעים לזרימת הדם בכל הגוף ולהבראת נפיחות וחבורות לאחר הלידה.