רצפת האגן בגברים

רצפת האגן בגבריםבמשך עשרות שנים, רופאים ייחסו תרגילי קיגל לחיזוק שרירי רצפת האגן, לתרגול נשי בלבד. זהו בדרך כלל קו הטיפול הראשון המומלץ במהלך ההיריון ולאחריו, ולמעשה לתרגול קבוע במשך כל החיים.

התרגילים מאפשרים תהליך לידה קל יותר, מונעים בריחת שתן או דליפת צואה, מונעים מצוקות חברתיות רבות ואף משפרים את חיי המין של נשים.

בריאות רצפת האגן בגברים

גברים נוטים להקדיש את מאמצי הכושר הגופני שלהם לביצוע תרגילים אירוביים ללב, אימוני כוח לחיזוק הגוף ועבודה על ‘שישיית’ שרירי הבטן שלהם, אך את רצפת האגן הם נוטים להזניח, וחבל, שכן תרגילים אלו מהווים את המפתח לבריאות מינית ובריאות שלפוחית השתן.

האנטומיה החיצונית של גברים ונשים שונה, אך לשני המינים יש אותה רשת של שרירי אגן, המוארכים במבנה דמוי ערסל מעצם הערווה, שבבסיס איברי המין, עד עצם הזנב. שרירים אלו תומכים בשלפוחית השתן, המעיים, הבטן, והגב.

אצל גברים, שרירים אלו מפנים את זרימת הדם לפין במהלך עוררות מינית. הם מקיפים את בסיס הפין ומתהדקים במהלך זקפה ושפיכה.

שרירי האגן יכולים לקבל צורה, והתרגול גורם להם להיכנס חזרה לכושר

בדיוק כמו כל השרירים האחרים, שרירי רצפת האגן בגברים עשויים להיחלש עם הגיל. כדי לחזקם, עליהם לתרגל התחלת והפסקת זרימת שתן במהלך השתנה. שרירים אלו מופעלים כשגברים מהדקים את שרירי האגן בחזרות רצופות של שלוש פעמים ביום.

גברים רבים בכל הגילאים הסובלים מתסמונת שלפוחית השתן, סובלים מבעיות הסתגלות קשות בשל חוסר יכולתם להשתמש בשירותים ציבוריים. ביצוע תרגילי קיגל מעניק להם את היכולת להפעיל כמו גם לכבות את זרימת השתן, ומאפשר להם להשתין בכל מקם כאשר הדחף מתעורר.

אין אונות

כשמונים אחוזים ממקרי אין אונות נובעים בעיקר ממספר הפרעות רצפת האגן. כדי להשיג זקפה, דם חייב לזרום לפין, ולהילכד בו על מנת לשמור על קשיחות. תהליך זה מתאפשר עם רצפת אגן בריאה. כששרירי רצפת האגן חלשים, הם אינם יכולים להזרים את הדם ולהחזיק אותו ביעילות, וכתוצאה מכך מתרחשת רפיסות חלקית או מלאה, או בעיות זקפה.

מחקרים הוכיחו שחיזוק שרירי רצפת האגן חשוב ביותר לתהליך קשיחות הפין. תוצאות מחקרים הראו בבירור כי הפחתת פעילות התכווצות שרירי רצפת האגן עשויה להחלישם ולהשפיע על בעיות זקפה. היכולת להגביר את הכיווצים והרגיעה של שרירי רצפת האגן, משפרת את התפקוד המיני בגברים הסובלים מהפרעות זקפה.

תרגילי שרירי רצפת האגן צריכים להיחשב כגישת קו הטיפול הראשוני לגברים המבקשים טיפול בבעיות זקפה ללא התערבויות תרופתיות והליכים כירורגיים העשויים להשפיע עם תופעות לוואי משמעותיות יותר. מחקרים הראו, למשל, שתרגילים לשרירי רצפת האגן מאפשרים זקפות טובות יותר מאשר השימוש בכדורי ויאגרה.

מודעות לשרירי רצפת האגן

תרגילי רצפת האגן מסייעים להשגת מודעות לשרירים אלו, כולל הלמידה איך לכווץ את כל רצפת האגן תוך הצבת דגש על השרירים, ולמידת ביצוע התרגילים מספר פעמים ביום. מעבר להשפעתם הפרטנית על בעיות זקפה, רצפת אגן חזקה וגמישה משפרת את התגובה המינית הכוללת חוויית הנאה.

לגברים הסובלים מבעיות זקפה הקשורות לבעיות כרוניות בערמונית ותסמונת כאבי אגן, למידת הרפיית שרירי רצפת האגן להקלת הכאב מתבצע טרם התחלה בתרגילים יזומים לחיזוק.