ביופידבק

ביופידבקביופידבק היא שיטה המשמשת לפתרון מצבים בהם נשים מתקשות לבצע כראוי תרגילי קיגל. בשיטה זו, ניתן למדוד את כוח האגן וללמד את המטופלת כיצד להשתמש בשרירים הנכונים לביצוע התרגילים.

טכנולוגיית ביופידבק מתקדמת יותר זמינה אף לתרגולים ביתיים. הטיפול משנה לחלוטין את תפקוד רצפת האגן והתרגילים ניתנים לביצוע באינטימיות הביתית, עד להשגת ביצוע קל ויעיל יותר של תרגילי קיגל, והכול בהתקן זעיר אחד.

מהו ביופידבק?

זוהי שיטת שימוש במידע הנאסף מהגוף ומנותח על ידי מכשיר רפואי המסייע להשגת שליטה בתפקודי גוף. המידע המופיע על המכשיר מוצג בפורמט קל להבנה, הנקרא משוב. בתרגילי קיגל, ביופידבק מודיע לאישה אם היא מפעילה את השרירים הנכונים במהלך תרגול רצפת האגן, ומציג את עוצמת הכיווצים.

ד”ר ארנולד קיגל היה הראשון שראה את יתרונות הפעילות הגופנית לרצפת האגן, והראשון שהשתמש בביופידבק לשיפור כוח רצפת האגן בטיפול לשליטה על הסוגרים. הוא הורה למטופלות להתאמן בבית, ולאחר מכן בדק אותן במרפאה להתאמת השיטות.

המכשירים המוקדמים נקראו perineometers, והפעילו שלפוחיות מלאות באוויר למדידת עוצמת שרירי האגן במהלך כיווץ. המכשירים התפתחו עם הזמן לשימוש אלקטרומיוגרפיה (EMG) על מנת לחוש אותות אלקטרוניים זעירים אותם פולט כל שריר בגוף, אך מכשירים חדשים משתמשים ביותר חיישני מגע מדויקים לאמוד לחץ פרטני המופעל על ידי שרירי רצפת האגן.

האופן בו ביופידבק משפר תרגילי קיגל

מחקרים מראים ששימוש במכשיר ביופידבק עם תרגילי קיגל יעיל יותר באופן משמעותי לשיפור כוח שרירי האגן, בהשוואה לתרגול רגיל. שיטת ביופידבק רושמת את כוח האגן וממשיכה לאמוד את הרמה לאורך ביצוע התרגילים, כשלעיתים ניתנים רמזי מישוש, ראייה או שמיעה, כך שניתן לבצע התאמות בתרגילים.

התקנים מסוימים מחייבים לבצע מפגש הערכה ראשון לבדיקת כוח הגוף ולאחר מכן ניתן להגדיר רמה אישית. אך האימונים הטובים ביותר מבוצעים ברציפות למדידת כוח רצפת האגן והגדרת שגרת הפעילות הגופנית באופן אוטומטי תוך כדי התקדמות. חשוב מאוד להתאמן ברמה הנכונה על מנת להפיק את המרב מהמאמצים.

יתרונות ביופידבק

עם מכשיר ביופידבק טוב, אין צורך לדאוג מפני ביצוע שגוי של התרגילים, או לתהות אם הם בוצעו במשך מספיק זמן. המכשיר מקבע את השגרה היעילה ביותר ומנחה את האישה צעד אחר צעד. במובן מסוים, הוא מבצע את החשיבה הדרושה למהלך התרגול. אין צורך לעקוב אחר שום דבר, רק לוודא שהפעילות הגופנית מבוצעת באופן סדיר ושגרתי.

ד”ר קיגל עצמו ביצע תצפית על אופן ההתקדמות בתרגילים כדי לקבוע בבירור את יתרונות המכשיר להשגת מניע חזק והגעה ליעד. שילוב מכשיר ביופידבק בתכנית הפעילות הגופנית של תרגילי קיגל בבית מסייעת להגעה למטרות רצפת האגן במהירות וביעילות, היות והמכשיר מנחה לאורך כל צעד ומעודד להמשיך, ותמיד טוב לקבל מעט עידוד כאשר מדובר בשיפור הבריאות!