אנטומיה של רצפת האגן

אנטומיה של רצפת האגןרצפת האגן היא אזור שרירים ורקמות חיבור החובקים את השטח מתחת לאגן, ומפרידים בין חלל האגן מעל אזור פי הטבעת לואגינה.

היא מספקת תמיכה למעיים, לשלפוחית השתן והרחם. בנוסף, היא מסייעת עם התאפקות באמצעות שליטה על הסוגרים. במהלך לידה, שרירי רצפת האגן מתרחבים ומאפשרים לעובר לנווט אל מחוץ לאגן. בנוסף, היא מסייעת לשמירת לחץ תוך בטני בריא.

כאב וחוסר נוחות הם דבר אחד, אך חוסר נוחות היא בעיה משמעותית ברצפת אגן חלשה, המובילה לכאבי גב, בריחת שתן, בעיות במהלך ההיריון, וחוסר שליטה על הסוגרים המתבטא באובדן תפקוד מעי ובעיות בבקרת שתן.

רצפת האגן היא מבנה דמוי “ערסל” המכיל את השרירים והרצועות ומתחבר בחזית עם עצם הערווה, עצמות הישיבה משני הצדדים, לעצם הזנב בחלק האחורי של הגוף. זוהי רצפת האגן, המורכבת מקבוצת שרירים ורקמות חיבור השוכנים בבסיס חלל האגן.

היכן ממוקמים שרירי רצפת האגן?

מיקומם הוא בבסיס או בפתיחה הנמוכה ביותר של האגן; באזור שבתוך ומסביב לעצמות הישיבה. שרירי רצפת האגן הם פנימיים ולא ניתן לראותם מחוץ לגוף. שרירים אלו ממוקמים כמו מיני “טרמפולינה” תלויה באזור עצמות הישיבה.

הם נעים מעצם הערווה בחזית הגוף, אל החלק התחתון של עצם הזנב מאחורי הגוף, מצד לצד בין עצמות הישיבה. הם ממוקמים בשכבות ברצפת האגן, ולכן הם פגיעים לכאבי פציעה. תרגילי רצפת אגן מסייעים לנשים להקל על מספר בעיות כגון תסמיני בריחת שתן או צניחת רצפת אגן.

ראשית, יש למצוא את שרירי רצפת האגן

קיימות מספר שיטות ללמוד להרגיש ולזהות שרירים אלו. השיטה הטובה ביותר היא להחדיר אצבע משומנת לנרתיק, ולסחוט את שרירי רצפת האגן עד שהם מתהדקים. בתחילה התחושה עדינה, אך היא מתחזקת ובהמשך קל יותר לזהות את השרירים.

הרופא יכול לסייע במציאת שרירי רצפת האגן במהלך בדיקת האגן. עם זיהוי השרירים, ניתן להדקם ולהרגיעם במודע, ולבצע תרגילים לשליטה ברצפת האגן בכל עת.

מהם תפקידי שרירי רצפת האגן?

תפקידיהם העיקרים כוללים שליטה בשלפוחית השתן והמעי; תמיכה במשקל הגוף, ותמיכה נוספת במהלך ההיריון; הקלת תהליך לידה; ותפקוד תקין של שרירי הליבה לתמיכה וייצוב בעמוד השדרה. תפקיד נוסף של רצפת האגן, שנחשב למוסתר לעיתים, הוא סיוע בהגברת העוצמה הפיסית במהלך קיום יחסי מין.

כששרירי רצפת האגן אינם מתפקדים, אישה חווה בריחת שתן, צניחת איברים באגן, העשויה להשפיע על פי הטבעת, המעיים, הרחם, ושלפוחית השתן, או לגרום לקשיים במהלך קיום יחסי מין, וכאבי גב כרוניים.

חוסר תפקוד רצפת האגן מתרחש כשהשרירים מעוותים, מתוחים או גמישים מדי. במצבים אלו הם אינם מסוגלים לנוע בגמישות ולהימתח בפעילויות יומיומיות. מצב זה גורם ללחץ אחיד על עצמות החיבור. ליקויים בשרירי רצפת האגן, כשהם חזקים או חלשים מדי, עלולים לגרום למגוון נרחב של בעיות.

כשרצפת האגן חזקה, היא תומכת באברי האגן למניעת בעיות אלו. שרירי רצפת האגן מסייעים אף בשליטה על תפקוד שלפוחית השתן, ומאפשרים לאישה להתאפק עד להשגת הזמן והמקום המתאים.